انتخاب کادر مناسب با چیدمان چشم‌نواز برای المان‌های مختلف، بخش مهمی از هنر ترکیب‌بندی است. با رعایت اصول ترکیب‌بندی در عکاسی، می‌توان به‌سادگی، جذابیت تصاویر را افزایش داد.


احتمالا متوجه شده‌اید، با کمی تغییر مکان سوژه در کادر، نتیجه از نظرزیبایی بصری، متفاوت خواهد شد. حتی زمانی که در استودیو با محیط کاملا سفید و بدون چیدمان عکاسی می‌کنید، ترکیب‌بندی اهمیت دارد و تاثیری شگفت‌انگیز روی کار شما خواهد داشت.

برای آموزش ترکیب‌بندی در عکاسی، کتاب‌ها و مقالات متنوعی وجود دارند. مبحث ترکیب‌بندی، بسیار فنی و دارای پیچیدگی‌های حرفه‌ای است؛ تا جایی که عکاس برای کسب مهارت در آن، به مدت‌ها مطالعه و تجربه نیاز دارد. جالب‌تر اینکه، می‌توان با توجه به نکات ساده و اصولی در ترکیب‌بندی، خروجی بهتری از دوربین عکاسی گرفت و سریعا در این مبحث علمی، پیشرفت کرد.

با هدف آشنایی شما عزیزان، یک فیلم کوتاه به زبان فارسی آماده کرده‌ایم که چند تکنیک ساده و مثال کاربردی، پیرامون موضوع ترکیب‌بندی ارائه می‌کند. در این ویدئو کلیپ، ایده‌های جالبی برای بهبود کادر، استفاده از سایه‌ها و قاب‌ها در عکاسی پرتره و محصولات تبلیغاتی، آموزش داده می‌شوند.